Evris

Evris Michalopoulos Lääketeollisuus ry:n hallitukseen

08/12/22     
Sanna Viitanen, Yhteiskuntasuhde- ja viestintäpäällikkö, Bristol Myers Squibb Suomi

Bristol Myers Squibbin Suomen toimitusjohtaja Evris Michalopoulos on valittu Lääketeollisuus ry:n (LTRY) hallitukseen vuosiksi 2023-2025.

Lääketeollisuus ry on Suomessa toimivan tutkivan lääketeollisuuden edunvalvonta- ja vaikuttajajärjestö. Yhdessä jäsenyritysten kanssa yhdistyksen tavoitteena on tuottaa arvoa potilaalle ja suomalaiselle yhteiskunnalle sekä olla rakentamassa terveysalasta talouskasvua maallemme. Edistämme yhdessä terveyttä ja hyvinvointia sekä vauhditamme kasvua innovaatioilla, tutkimuksella ja uusilla terveydenhuollon ratkaisuilla.

Tavoitteena on myös vaikuttaa lainsäädäntöön ja olla mukana luomassa mahdollistavaa toimintaympäristöä yhteistyössä muiden alan toimijoiden kanssa.

Evris Michalopoulosin jäsenyys LTRY:n hallituksessa vahvistaa BMS:n roolia aktiivisena lääketeollisuuden toimijana suomalaisen toimintaympäristön muokkaamisessa.

”Olen ylpeä voidessani edustaa yritystämme Lääketeollisuus ry:n hallituksessa. Vaikka meillä on etuoikeus asua maassa, jossa julkinen terveydenhuolto on normi, on vielä paljon tehtävää yhteistyössä viranomaisten ja päättäjien kanssa sen varmistamiseksi, että innovatiivisten lääkkeiden saatavuus turvataan jokaiselle suomalaiselle heidän sitä tarvitessa. Meidän on herätettävä ja ylläpidettävä keskustelua lääkkeiden yhteiskunnalle tuomasta arvosta. Odotan innolla yhteistyötä kaikkien tämän yhdistyksen jäsenten kanssa”, Evris Michalopoulos sanoo.

Lue aiheesta lisää Lääketeollisuus ry:n verkkosivuilta